گروه آموزشی مشاوره و پرورشی و تربیت بدنی در سوریه و لبنان و اردن

جمعه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1391

به مناسبت ولادت با سعادت زهرای مرضیه (س)

رسول گرامی اسلام ((درود خدا بر او و خاندان پاکش باد))فرمودند:
دخترم به این دلیل فاطمه نامیده شده است که خداوند عز و جل،
او و دوست دارانش را از آتش (دوزخ)به دور داشته است

منبع:أمالی الطوسی

عماره : از حضرت امام صادق علیه السلام پرسیدم چرا فاطمه را زهراء (درخشان) نامیده اند؟ فرمودند:

  چون وقتى در محرابش به نماز مى ایستاد ، نور او براى اهل آسمان چنان مى درخشید که نور ستارگان براى اهل زمین مى درخشد .

منیع: معانی الاخبار

پیامبر خدا (ص) : همانا فاطمه پاره تن من است . او نور دیده و میوه دل من است

آنچه او را غمین کند ، مرا نیز غمزده مى کند و آنچه او را شاد سازد ، مرا شاد مى کند . او نخستین فرد از خاندان من است که به من مى پیوندد.

منبع: أمالی الصدوق

مکارم اخلاق

سراسر زندگانی صدیقه طاهره (علیها السلام)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی است. ما در این مجال جهت رعایت اختصار تنها به سه مورد اشاره می‌نماییم. اما دوباره تأکید می‌کنیم که این موارد، تنها بخش کوچکی از مکارم اخلاقی آن حضرت است.

۱-   از جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) منقول است که: مردی از اعراب مهاجر که فردی فقیر مستمند بود، پس از نماز عصر از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) طلب کمک و مساعدت نمود. حضرت فرمود که من چیزی ندارم. سپس او را به خانه فاطمه (سلام الله علیها) که در کنار مسجد و در نزدیکی خانه رسول خدا قرار داشت، راهنمایی نمودند. آن شخص به همراه بلال (صحابی و مؤذن رسول خدا) به در خانه حضرت فاطمه (علیها السلام) آمد و بر اهل بیت رسول خدا سلام گفت و سپس عرض حال نمود. حضرت فاطمه (علیها السلام) با وجود اینکه سه روز بود خود و پدر و همسرش در نهایت گرسنگی به سر می‌بردند، چون از حال فقیر آگاه شد، گردن‌بندی را که فرزند حمزه، دختر عموی حضرت به ایشان هدیه داده بود و در نزد آن بزرگوار یادگاری ارزشمند محسوب می‌شد، از گردن باز نمود و به اعرابی فرمود: این را بگیر و بفروش؛ امید است که خداوند بهتر از آن را نصیب تو نماید. اعرابی گردن‌بند را گرفت و به نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بازگشت و شرح حال را گفت. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) از شنیدن ماجرا، متأثر گشت و اشک از چشمان مبارکش فرو ریخت و به حال اعرابی دعا فرمود. عمار یاسر (از اصحاب پیامبر) برخاست و اجازه گرفت و در برابر اعطای غذا، لباس، مرکب و هزینه سفر به اعرابی، آن گردن‌بند را از او خریداری نمود. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از اعرابی پرسید: آیا راضی شدی؟ او در مقابل، اظهار شرمندگی و تشکر نمود. عمار گردن‌بند را در پارچه ای یمانی پیچیده و آنرا معطر نمود و به همراه غلامش به پیامبر هدیه داد. غلام به نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و جریان را باز گفت. حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) غلام و گردن‌بند را به فاطمه (علیها السلام) بخشید. غلام به خانه‌ی صدیقه اطهر آمد. زهرا (علیها السلام)، گردن‌بند را گرفت و غلام را در راه خدا آزاد نمود.

گویند غلام در این هنگام تبسم نمود. هنگامی که علت را جویا شدند، گفت: چه گردن‌بند با برکتی بود، گرسنه‌ای را سیر کرد و برهنه‌ای را پوشانید، پیاده‌ای را صاحب مرکب و فقیری را بی‌نیاز کرد و غلامی را آزاد نمود و سرانجام به نزد صاحب خویش بازگشت.

۲-   رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در شب عروسی پیراهن نویی را برای دختر خویش تهیه نمود. فاطمه (علیها السلام) پیراهن وصله‌داری نیز داشت. سائلی بر در خانه حاضر شد و گفت: من از خاندان نبوت پیراهن کهنه می‌خواهم. حضرت زهرا (علیها السلام) خواست پیراهن وصله‌دار را مطابق خواست سائل به او بدهد که به یاد آیه شریفه “هرگز به نیکی دست نمی‌یابید مگر آنکه از آنچه دوست دارید انفاق نمایید“، افتاد. در این هنگام فاطمه (علیها السلام) پیراهن نو را در راه خدا انفاق نمود.

۳-   امام حسن مجتبی در ضمن بیانی، عبادت فاطمه (علیها السلام)، توجه او به مردم و مقدم داشتن آنان بر خویشتن، در عالیترین ساعات راز و نیاز با پروردگار را این گونه توصیف می‌نمایند: “مادرم فاطمه را دیدم که در شب جمعه‌ای در محراب عبادت خویش ایستاده بود و تا صبحگاهان، پیوسته به رکوع و سجود می‌پرداخت. و شنیدم که بر مردان و زنان مؤمن دعا می‌کرد، آنان را نام می‌برد و بسیار برایشان دعا می‌نمود اما برای خویشتن هیچ دعایی نکرد. پس به او گفتم: ای مادر، چرا برای خویش همانگونه که برای غیر، دعا می‌نمودی، دعا نکردی؟ فاطمه (علیها السلام) گفت: پسرم ! اول همسایه و سپس خانه.


احادیثی از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

حضرت فاطمه زهراء علیها السلام :

هر که عبادت ناب و خالصانه خود را به درگاه خدا فرا برد ،

خداوند عز و جل بهترین کارى را که به صلاح اوست برایش فرو فرستد .

منتخب میزان‌الحکمه

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

خداوند صله ارحام را بـه جهت فـزونـى تعداد افراد مقرّر داشته است .

بحار الانوار

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

خداوند نماز را به منظور دور کردن (انسان) از کِبر واجب فرمود

بحارالانوار

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

خداوند روزه را براى استوارى اخلاص ، واجب فرمود .

البحارالانوار

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

اگر روزه دار زبان و گوش و چشم و اعضا و جوارح خود را نگه ندارد ، روزه به چه کارش مى آید ؟

دعائم الإسلام

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

خـداوند عـدالت را بـراى آرامش دلـها واجب فرمود .

علل الشرائع

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

((در مناجات )): بـار خدایا ! تـو را بـه علم غیبت و تواناییت بر آفرینش ، سوگند مى دهم که مرا ، تا وقتى مى دانى زنده بودن برایم بهتر است ، زنده بدارى و هر گاه مرگ برایم بهتر بود ، بمیرانیم .

البحارالانوار

حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام :

بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.

البحارالانوار

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

تلاوت کننده سوره حدید و واقعه و الرحمن در آسمانها و زمین اهل بهشت خوانده می شوند

کنزالعمال

حضرت فاطمه زهراء علیهاالسلام :

پدرم در زمان حیاتش به من فرمود: هـر که بـر مـن و تـو تا سه روز تحیت و سلام بفرستد، بهشت بر او واجب گـردد

ان شاالله اگه زنده بودیم…..قسمت های بعد رو هم برای شما جوانان عزیز میفرستیم

ان شاالله

درپناه حق