گروه آموزشی مشاوره و پرورشی و تربیت بدنی در سوریه و لبنان و اردن

یکشنبه 3 اردیبهشت‌ماه سال 1391

خود شناسی بیشتر لازمه ی انتخاب شغل

یکی از مقدمات ضروری درانتخاب شغل شناخت کافی از ویژگی های شخصیتی است . به نظر می رسد در راستای فرایند انتخاب شغل این مهم نادیده گرفته شده است . ضروری است به این مهم توجه کافی مبذول شود.

خودتان را بهتر بشناسید
تست‌های شخصیت برای ارزیابی شخصیت، ارزش‌ها، علایق و مهارت‌ها یا به طور مشخص‌تر برای تعیین استعدادهای شما برای اشتغال در حرفه یا شغلی خاص به کار می‌روند.

برای سنجش شخصیت و علاقه و استعداد شما آزمون‌های مختلفی در دسترس قرار دارد؛ از آزمون رنگ 5 دقیقه‌ای گرفته که شخصیت شما را با توجه به رنگی که انتخاب می‌کنید، ارزیابی می‌کنند تا آزمون‌های میرز بریج که یکی از انواع برجسته تست شخصیت است و به ارزیابی شخصیت و انتخاب شغل مناسب روحیات شما کمک می‌کنند.

همچنین انواع مختلف تست‌ها هوش یا استعداد، مهارت‌ها و توانایی‌های شما را ارزیابی و سنجش می‌کنند تا بتوانید شغلی را انتخاب کنید که با روحیاتتان سازگارتر باشد.

تست استعداد

تست‌های استعداد توانایی شما را در کسب یک مهارت یا انجام نوع خاصی از کار سنجش می‌کنند. این نوع تست‌ها را اغلب کارفرمایان برای گزینش داوطلبان جویای کار مورد استفاده قرار می‌دهند. تست‌های خود ارزیابی و استعداد به صورت آن لاین در دسترس قرار دارند و در اغلب موارد رایگانند.

این تست‌ها در مورد موضوعات و مشاغل مختلف قابل دسترسی‌اند. برای مثال بعضی از آنها به شما می‌گویند آیا استعداد فروشندگی دارید یا خیر یا این که آیا توانایی آن را دارید که در پایگاه‌های آتش نشانی به کار مشغول شوید؟ یا این که احیانا باید در سیرک به دنبال شغل مناسب خود بگردید.

تست‌های شغلی‌

تست‌های شغلی مشخص می‌کنند چه نوع شغلی مناسب شخصیت شماست و در چه مشاغلی استعداد دارید. در این زمینه نیز می‌توانید از تست‌های آنلاین استفاده کنید. بعضی از این تست‌ها نتیجه را فوری به شما می‌گویند. همچنین می‌توانید از آزمون‌های مفصل و حرفه‌ای‌تر برای سنجش توانایی‌های حرفه‌ای خود استفاده کنید.

تست‌های هوش‌

تست‌های هوش کارایی عقلانی و فکری شما را ارزیابی می‌کنند؛ به عبارت ساده‌تر این که شما چقدر باهوشید. این تست‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مهارت‌های فکری فرد را اندازه‌گیری و سنجش می‌کنند. ضریب هوشی یک فرد (IQ) نشانگر بهره هوشی است که از نتیجه تست‌هایی که به طور ویژه طراحی شده‌اند به دست می‌آید. این ضریب از طریق تقسیم سن زمانی بر سن عقلی فرد و ضرب آن در 100 به دست می‌آید.

پرسشنامه‌ها

پرسشنامه‌ها برای تعیین وابستگی‌های شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این که سلیقه و علاقه‌مندی‌های شما تا چه اندازه با علایق دیگر همکارانتان در یک شغل خاص هماهنگی دارد. پرسشنامه‌های شغلی خلاصه‌ای از حوزه‌های مختلف مورد علاقه شما و مشاغل هماهنگ با آنها را ارائه می‌کنند.

آزمون‌های شخصیت‌

آزمون‌های شخصیت نوع دیگری از تست‌های روانشناختی است که ویژگی‌های شخصی، ساختار هیجانی و ثبات شما را سنجش می‌کنند. این آزمون‌ها را اغلب مشاوران شغلی و حرفه‌ای آموزش دیده در روند برنامه‌ریزی شغلی مورد استفاده قرار می‌دهند. بعضی از این تست‌ها را می‌توان شخصا تفسیر کرد، اما بعضی دیگر باید توسط یک مشاور مورد ارزیابی قرار گیرند. چنین تست‌هایی را نیز به صورت آنلاین در سایت Online Personality Tests می‌توانید بیابید.

تست‌های شخصیت شغلی‌

شرکت در یک تست شخصیت شغلی کما بیش مانند این است که از کودک بپرسید وقتی بزرگ شدی چه کاره می‌شوی؟ با این تفاوت که تست‌های شخصیت می‌توانند ایده‌هایی درباره آنچه که باید انجام دهید به شما بدهند.
چنین تست‌هایی نیز به شکل آنلاین در دسترس شما قرار دارد.

فقط برای سرگرمی‌

کمی از کارهای جدی فاصله بگیرید و تعدادی آزمون‌های سرگرم‌کننده را نیز امتحان کنید. به این ترتیب می‌توانید میزان استرس خود را سنجش کرده و اگر قوای روانی‌تان تحلیل رفته است، ارزیابی کنید که چقدر سلامتید یا چه احساسی درباره عشق دارید.

لازم به  یادآوری است که هیچ‌کدام از این تست‌ها یک جواب کاملا مشخص درباره این که در زندگی چه کار باید بکنید به شما نمی‌دهند. شما باید آنها را به عنوان وسیله‌ای برای این که حدس‌های آگاهانه‌ای بزنید به کار گرفته و آنها را به عنوان راهنما برای تصمیم‌گیری شغلی خود مورد استفاده قرار دهید.